Search
  • The Sound Cafe

Australian Folk Music Awards Nominees Announced



Folk Alliance Australia is the peak national body representing folk cultural activity and the folk industry of Australia. They are a membership organization that provides an information resource and networking, showcase and professional development opportunities for the Australian folk community.


The folk music sector makes up a large and vibrant part of the Australian music scene lending tradition, identity, regional identity, storytelling and interpretation embedded in the communities that make up Australia.


The Australian Folk Music Awards night will be held on Thursday 14 October @ 7pm (7.30pmEST 5.30pm WA) at the Nexus Arts Centre, Lion Arts Centre Adelaide. As a live and livestreamed event



Traditional Folk Music Album of the Year – FINALISTS

  • Cloudstreet & The Little Cloud Orchestra (Qld)

  • Fiona Ross & Shane O’Mara (Vic)

  • Liam Gerner and Luke Moller -The Bulletin Debate (Vic)

  • Paddy Fitzgerald & Lisnacrieve (Vic)

  • Perfect Pearls – Australian Pearling Songs (Various Artists) (WA)

Contemporary Folk Music Album of The Year – FINALISTS

  • Bill Jackson – The Wayside Ballads Vol 3 (Vic)

  • Kerryn Fields -Water (Vic)

  • Miriam Lieberman – Just Transforming (NSW)

  • Mzaza – The Birth and Death of Stars (Qld)

  • Xani – From The Bottom of The Well (Vic)


Artist of the Year – Solo

  • Claire-Anne Taylor (Tas)

  • Daniel J Townsend (Tas)

  • Kaurna Cronin (SA)

  • Khristian Mizzi (Vic)

  • Ruth Hazleton (Vic)

Artists of the Year Duo/Group/Ensemble – FINALISTS

  • Bush Gothic (Vic)

  • Montgomery Church (NSW)

  • Rich Davies and the Low Road (Vic)

  • Weeping Willows (Vic)

  • We Mavericks (NSW)


AFMAs Community/Cultural Project of the Year

  • Darlene Proberts & Christine Mimmocchi – ‘Singing in Language’ (NSW)

  • Haystack Mountain Hermits – ‘The Horses Stay Behind’ (Qld)

  • Illawarra Folk Festival (NSW)

  • Nicole Murray ‘Nicole’s Anywhere Choir’ (Qld)

  • Penola Coonawarra Acoustic Music Festival (SA)

Youth Folk Artist of The Year Award recipient and Runner up to be announced Charm of Finches (Vic)

  • Cooper Lower (Vic)

  • Ella & Sienna (SA)

  • Mel Taylor (Vic)

  • Sadie Mustoe (Vic)


Peoples Choice Finalists


  • Alice Cotton (NT)

  • The Borderers (SA)

  • Hillbilly Goats (Qld)

  • Montgomery Church (NSW)

  • Sásta (Qld)


  • The Water Runners (NSW)

  • Weeping Willows (Vic)

  • Rebecca Moore (WA)

  • Ruth Hazleton (Vic)


www.folkalliance.org.au/